1. Przemyśl rozważnie wybór promotora i seminarium. Jeśli jesteś na seminarium np. literatura które uwielbiasz, ale każda konfrontacja z promotorem budzi u Ciebie strach i nieprzespane noce to polecam sobie odpuścić... Każda dziedzina ma interesujące tematy pod które można się podpiąć. Na przykład zawsze możesz wybrać językoznawstwo i na dziełach literackich badać elementy językowe takie jak metafory, przysłowia, idiomy itp. Kiedyś usłyszałam radę, że nie powinniśmy się sugerować sympatią do danego promotora tylko wybrać taką dziedzinę która nam odpowiada. Całkowicie się z tym nie zgadzam, bo promotor to taka osoba która jest po to, żeby Wam pomóc. Warto wybrać taką osobę, do której zawsze możecie napisać maila i zwrócić się o pomoc. To bardzo ułatwia pracę, zwłaszcza jeśli piszę się pracę po raz pierwszy. Swojego promotora oceniam na 6+!
2. Wybór tematu. Początkowo może Wam się wydawać że nie ma takiego tematu na który możecie napisać pracę. No po prostu nie ma i wszystkie zostały już wcześniej użyte. Błąd. Jeśli kompletnie nie masz pomysłu na swoją pracę to zawsze możesz zwrócić się do promotora o udostępnienie poprzednich prac i poszukać inspiracji. Na przykład została napisana praca o zmianach semantycznych w dziedzinie słownictwa związanego z jedzeniem, ty zajmij się dziedziną ubrań, zwierząt itp itd. Po drugie zawsze możesz skorzystać z wyszukiwarki internetowej np. http://bg.ae.poznan.pl/mgrlic/ , https://www.ujk.edu.pl/sznf/katalog/ . I punkt trzeci zastanów się przez chwilę co Cie interesuje. Temat pracy powinien od samego początku ułatwić Ci jej pisanie. Jeśli wybierzesz temat, który zasugerował Ci promotor,a wgl nie rozumiesz go od samego początku to nie wróżę dobrej przyszłości.

4. Skoro mamy już promotra, temat i biliografię to czas napisać pracę. Zacznijmy od planu. Tu niestety nie ma uniwersalnej metody, bo plan jest unikalny dla każdego jednego tematu. Jeśli masz taką możliwość wprowadź do swojej pracy krótkie badanie (ankietę). Ratuje życie jeśli chodzi o limit pracy i podnosi atrakcyjność pracy. Badanie takie możesz przeprowadzić online i rozdział 3 poświęcić na analizę badania (zawsze to do 10 stron więcej/ wykresy zajmują bardzo dużo miejsca:).
5. Organizacja. Jeśli masz już plan pracy podziel sobie pracę na jednakowe etapy. Załóżmy że rozdział 1 składa się z 5 podrozdziałów. Każdy dzień to jeden podrozdział. Nie narzucaj sobie za dużo pracy na raz bo z mijającymi godzinami Twoje efekty słabną, a jeśli jest to późna godzina to już wgl sobie odpuść. Jeśli chodzi o mnie najlepiej pisało mi się pracę rano. Po przebudzeniu umysł jest najświeższy, jesteś wypoczęty i nic nie zdąży Ci wypaść w ciągu dnia, ażeby pisanie pracy odpuścić. Jeśli podrozdział jest obszerny rozłóż go na dwa dni. I Wywiązuj się ze swoich obowiązków. Z doświadczenia powinno Ci zając pisanie pracy do 2 godzin dziennie. Zacznij od poszukania źródeł. Na osobnej kartce zaznacz strony z których chcesz korzystać lub rób screeny i parafrazuj :) Nie oszukujmy się, bo tak wygląda pisanie pracy:)
Na zakończenie chciałabym tylko zaznaczyć, że kluczem napisania pracy licencjackiej jest temat. Jeśli jest on przyjemny to tak samo będzie wyglądać pisanie pracy. Nie wolno zapomnieć, że później bronimy naszą pracę. Przecież nikt nie chce uczyć się 30-50 stron, ażeby się obronić bo nie wie sam o czym pisał. Pisząc poszerzacie swoje zainteresowania, sami odkrywacie interesujące rzeczy które Wam zostają na dłużej. Wybierz temat który Cię interesuje- a pisanie pracy będzie przyjemnością :) Nie czekaj na ostatnie goniące terminy. Przygotuj swoją pracę dużo wcześniej :)
Do usłyszenia!
Ja już mam za sobą. Napisałam dwie prace licencjackie i jedną magisterską :D Starczy mi :)
OdpowiedzUsuńno to gratulacje! ogromne!:)
UsuńNa szczęście praca licencjacka już za mną ;) Niestety nie mogę uznać tego za coś przyjemnego, pomimo włożenia w nią dużo pracy i serca :)
OdpowiedzUsuńPatrząc z perspektywy czasu, pisanie pracy dyplomowej nie jest takie trudne jak się wydaje. Myślę, że zebranie niezbędnych materiałów, odrobina motywacji i dobre słowo promotora są w stanie zdziałać cuda. Mimo to jednak chyba nie chciałabym wrócić do tych czasów. :)
OdpowiedzUsuńInspiracji do ułożenia planu pracy można szukać w gotowych planach, np. w serwisie plany prac
OdpowiedzUsuńJak już jest to kolejna praca to na pewno jest to możliwe, wszystko jest kwestią doświadczenia i wiedzy na czym się skupić, a co troszkę odpuścić. Są też odpowiednie pomoce, edytory tekstu, które warto znać przy pisaniu prac dyplomowych.
OdpowiedzUsuńW miesiąc to nie jest wyzwanie. W tydzień to jest wyzwanie.
OdpowiedzUsuńW tydzień? W jedną noc!
OdpowiedzUsuńjp na 100%
OdpowiedzUsuńasdasdas
OdpowiedzUsuńdsadas
OdpowiedzUsuńCiekawe wskazówki, fajnie napisany tekst
OdpowiedzUsuńCenne informacje można tutaj znaleźć. Wszystkie wskazówki jak najbardziej pomocne
OdpowiedzUsuńI mnie to niedługo już czeka, aż się boję jak mi pójdzie. Grunt, że jakiś pomysł na temat już jest, powoli będę się przymierzać do zbierania literatury. A praca w temacie budownictwa, taki kierunek wybrałam dla siebie a dokładnie na https://wseiz.pl/uczelnia/wydzial-architektury/budownictwo-i-stopnia/. Po ukończeniu mam plan kontynuować edukację na studiach II stopnia.
OdpowiedzUsuńLepiej zacząć wcześniej, szczególnie że będą pewnie potrzebne pomoce naukowe z biblioteki a wszystkich na raz wypożyczyć się nie da. Prace licencjacką trzeba napisać bez względu na to czy studiujemy dziennie czy zaocznie. Myślicie o studiach niestacjonarnych aby przy okazji już pracować? Zobaczcie na https://karierosfera.pl/studia-niestacjonarne-co-to-znaczy-czy-studia-niestacjonarne-sa-platne/ jak wyglądają takie studia, czy są płatne.
OdpowiedzUsuńPrzydatne wskazówki!
OdpowiedzUsuńPraca licencjacka kończy etap studiów. Jeśli uda się Wam przejść przez studia I stopnia i ukończyć je, to możecie szukać dla siebie studiów II stopnia, jeśli chcecie kontynuować edukację. Na stronie https://akademiata.pl/studia-ii-stopnia/ macie szeroką ofertę edukacyjną, jeśli chodzi o studia II stopnia. Samo miejsce jest często wybierane przez srudentów.
OdpowiedzUsuń